Seweryn Krajewski

Информация об исполнителях из Польши
Ответить
Аватара пользователя
vagabondo
Сообщения: 563
Зарегистрирован: 29 ноя 2020, 18:15
Откуда:
Благодарил (а): 12 раз
Поблагодарили: 4605 раз

Seweryn Krajewski

Сообщение: # 36950Сообщение vagabondo »

Официальный сайт: http://www.sewerynkrajewski.pl/strona.html

Беседа (интернет-чат) с Северином Краевским 10.09.2003
По-польски, но, думаю, многое понятно. Источник: http://muzyka.onet.pl/0,0,78962,czaty.html?drukuj=1

eroll: Polubił pan tego rodzaju czatowe spotkania to już chyba drugie?

Seweryn_Krajewski: Bardzo polubiłem.
Seweryn_Krajewski: Następne już chyba będę z domu nadawał.

miętowa: Co skłoniło Pana do napisania nowej, przecież zupełnie innej, płyty? (swoją drogą promująca piosenka - świetna).

Seweryn_Krajewski: Żeby udowodnić sobie, że to, co do tej pory robiłem, to nie wszystko, co mam do powiedzenia.

ryzy: Ciężko jest powrócić z nowym albumem po latach przerwy?

Seweryn_Krajewski: Mi nie jest ciężko. Ciężko jest jedynie poinformować ludzi, że jest taki album.

rafal: Czy podczas przerwy w twórczości scenicznej odbierał pan jakieś zachęty ze strony fanów, aby wydać nową płytę?

Seweryn_Krajewski: Tak.

stokrotek: Co oznacza tytuł albumu?

Seweryn_Krajewski: To przywitanie po długiej przerwie, żeby nie używać wielu słów jak np. dzień dobry, witam po latach przerwy. To takie dzień dobry, jakbym chciał przywitać się po latach.

eroll: Czy wie pan już, jak została przyjęta pana nowa płyta przez starych fanów?

Seweryn_Krajewski: Nie wiem.
Seweryn_Krajewski: Na razie robię wszystko, co mogę żeby zareklamować płytę. Żeby jak najwięcej słuchaczy dowiedziało się, ze taka płyta jest.

brrr...: Czego można się spodziewać po Pańskim nowym albumie, jakieś zaskoczenia, nowatorstwo?

Seweryn_Krajewski: To są pytania do odbiorców, a nie do mnie. Ja nie powinienem niczego sugerować. To oni mają zauważyć, czy coś się wydarzyło nowego, czy nie.

eroll: Sam pan pisał teksty na płytę?

Seweryn_Krajewski: Nie. Na płytę teksty napisali Magda Czapińska, Jadwiga Has, Jacek Cygan, Daniel Wyszogrodzki, Jacek Bukowski, Marek Biszczanik i Andrzej Poniedzielski.

Janusz: Czy doczekamy się piosenek napisanych przez duet Seweryn Krajewski - Elżbieta Krajewska. Pana żona pisze piękne wiersze, które aż proszą się o interpretację przez Nadwornego Liryka Rzeczypospolitej.

Seweryn_Krajewski: Dziękuje za uznanie. Niewykluczone, ze tak się stanie.
Kiedyś...

brrr...: Wydaje mi się, że najpiękniejsze piosenki w karierze napisał Pan do tekstów Agnieszki Osieckiej. Zgodziłby się Pan z tą opinią?

Seweryn_Krajewski: Nie zgadzam się z taką opinią, bo te, które napisałem do tekstów Czapińskiej, Cygana, czy ostatnio Biszczanika są na tym samym poziomie.
ciasteczko19: Skąd się wziął pomysł na piosenkę "Wielka miłość\'\'?

Seweryn_Krajewski: Z życia. Więcej nie wypada mówić.

rekrut: Piosenka z "Uprowadzenia Agaty" - "Wielka miłość nie wybiera" - okazała się hitem, czemu nie słychać już Pana piosenek w polskich filmach?

Seweryn_Krajewski: Nie mam propozycji współpracy od reżyserów.

Małgosia: Z całego albumu najbardziej zachwyciła mnie piosenka "Do utraty tchu", muzycznie jest fenomenalna, słowa przejmujące. Kilka słów o niej?...

Seweryn_Krajewski: Ona jest bardzo bliska piosence "Wielka miłość" z filmu "Uprowadzenie Agaty". Proszę zauważyć, że jest kontynuacją tej piosenki, tyle, że aranżacja w tej nowej jest nowocześniejsza.

gitawa: Czy komponowanie do filmów i seriali jest w jakiś sposób specyficzne?

Seweryn_Krajewski: Jest zasadnicza różnica pomiędzy układaniem melodii do piosenek, a pisaniem muzyki pod obraz.

eroll: Nowa płyta całkiem nieźle się sprzedaje, czy to ważne dla pana, czy ona będzie złota lub platynowa, czy nie ma to znaczenia?

Seweryn_Krajewski: Znaczenie ma dla firmy fonograficznej, która płytę wydała. Dla mnie oczywiście jest jakaś satysfakcja.

Janusz: Jest wiele pięknych utworów Seweryna Krajewskiego, które marnują się w archiwach Polskiego Radia. Czy kiedyś ujrzą światło dzienne ilustracje muzyczne do sztuki "Wojna i pokój" i tym podobne?

Seweryn_Krajewski: Większa część utworów została już skompletowana. Myślę, że będzie z tego kilkupłytowy box.

Janusz: W swoich wypowiedziach często krytykuje Pan dokonania zespołu Czerwone Gitary, także i te wcześniejsze, zrealizowane z Pana udziałem?
Utwory te należą często do klasyki polskiego beatu. Kiedyś inaczej je Pan oceniał. Skąd ta gruba kreska i odcinanie się od wcześniejszych dokonań?
Daro1: Jakie stosunki ma pan na dziś z Czerwonymi Gitarami

Seweryn_Krajewski: Nie krytykuje ani zespołu, ani nagrań starych. Takie były czasy, taka była technika i nie ma się do czego przyczepiać. Proszę nie mylić krytyki z realizmem. Te stare nagrania były i do końca będą technicznie fatalne i nic tego nie zmieni, a przede wszystkim mało kto słyszy, że tak właśnie jest.
Seweryn_Krajewski: Nie ma zespołu Czerwone Gitary ponieważ Krzysztof Klęczon nie żyje. Bernard Dornowski nie gra. Seweryn Krajewski nie gra. Pozostał Jerzy Skrzypczyk, który założył zespół Czerwone Gitary Group, które wiem, że wykonuje stare piosenki zespołu Czerwone Gitary. Mam nadzieję, że to jest jasne. To jest inny zespół i nic do niego nie mam.
Seweryn_Krajewski: Tym bardziej że Państwu pasuje to, że Jerzy Skrzypczyk
używa nazwy Czerwonych Gitar.

Alain_: Czy nie tęskni pan za występami w większym zespole?·

Seweryn_Krajewski: Bardzo tęsknię.

Kocham_Pana___: Mój tata podkreśla od zawsze, że wychował się na Pana piosenkach, muszę zaznaczyć, że słuchając płytę "Jestem" ja także odnalazłam się w nich. Proszę mi odpowiedziec, czy czuje się Pan spełniony w tym co robi??

Seweryn_Krajewski: Jeszcze nie. Nie wiem czy mam się tym martwić, czy robić dalej swoje.

laleczka: Nie myślał Pan o założeniu nowego zespołu?

Seweryn_Krajewski: Myślę o tym. Zaczniemy od sklonowania Krzysztofa Klęczona, a potem będziemy zastanawiać się dalej.

KASJA_24-OSIĘ: Piosenki Seweryna Krajewskiego cechuje jakiś taki smutek (smutek, który nie powoduje, że się człowiek "dołuje" lecz zmusza raczej do refleksji). Ale nie jest chyba Pan nieszczęśliwym człowiekiem, więc skąd aż tyle tego smutku?

Seweryn_Krajewski: To nie jest smutek, tylko smuteczek, którego tyle samo jest w każdym z nas. Może ja więcej się nim zajmuje.
Seweryn_Krajewski: Raz jestem nieszczęśliwy, a raz szczęśliwy.

AniaM: Czy było Panu dane zobaczyć i usłyszeć cover swojej piosenki na festiwalu w Opolu? Czy nie był Pan zawiedziony wykonaniem Braci Cugowskich?

Seweryn_Krajewski: Nie słyszałem.

eroll: Musi pan być zaganiany, teraz czat, niedługo wywiad w radiowej jedynce - nie czuje się pan zmęczony promocją płyty?

Seweryn_Krajewski: Coraz bardziej mi się to podoba.

eroll: Podobno skomponował pan nową piosenkę Piaska "Szczęście jest blisko"?
eroll: Jak układała się pana współpraca z Piaskiem?

Seweryn_Krajewski: Piasek jest muzykalny, wrażliwy i dobrze wychowany. Z takim człowiekiem przyjemnie się współpracuje i przebywa.

Janusz: Obserwując zainteresowanie nowym krążkiem z pewnością myśli Pan już o przyszłości. Czy może się Pan podzielić z nami swoimi planami odnośnie przyszłości (co z kontynuacją klimatów z płyty "Lubię ten smutek", czy planami zaaranżowaniem na nowo przebojów nagranych kiedyś z Czerwonymi Gitarami)?

Seweryn_Krajewski: Poruszonych zostało za dużo problemów muzycznych na raz. To są moje plany, ale to już zależy od wydawcy.

OpTi997: Jestem wielbicielem pańskiej muzyki. Jestem muzykiem i większość pana kawałków gram ze słuchu, jednak chciałbym się dowiedzieć, gdzie można dostać zapisy nutowe pana super kawałków...
Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszych sukcesów, równie wielkich, jak dotychczas albo i większych!

Seweryn_Krajewski: Co jakiś czas ktoś zgłasza się z propozycja wydania drukiem konkretnych tytułów i ja się godzę, ale nikt nie zaryzykuje wydania wszystkich piosenek drukiem, bo prawdopodobnie za mało jest chętnych. Proszę szukać na stronach internetowych. Gdzie wiele z nich jest umieszczonych.

gitawa: Przyjaźni się pan z "branżą" - muzykami itp., czy raczej stoi obok, na pozycji outsidera?
xyz: Jak pan ocenia kondycje polskiej fonografii w ogóle? Chodzi mi bardziej o współpracę z firmami fonograficznymi?

Seweryn_Krajewski: Do niedawna byłem outsiderem. Promocyjno-wydawnicze działania oddałem w ręce wytwórni SonyMusic i jak do tej pory robi to profesjonalnie.
Seweryn_Krajewski: Ja uważam, że skoro jest dwa, a może trzy miliony Polaków, którzy kupują płyty to Zlota Płyta za sprzedanie 30 tysięcy sztuk płyt jest żenującym faktem. Uważam, że Złotą Płytę powinno się otrzymywać za sprzedanie co najmniej 100 tysięcy. Jeżeli płyta nie osiąga takiego wyniku, to znaczy, że winny jest artysta, producent i wydawca i ci którzy tolerują PIRACTWO.

xyz: Czy na dzisiejszej scenie muzycznej odnajduje Pan coś ciekawego dla siebie?

Seweryn_Krajewski: Scena muzyczna jest tak ogromna i pojemna, że odnajduję na niej coś dla siebie.

gitawa: Śledzi Pan losy młodych wokalistów? Jak się pan zapatruje na programy a\'la Idol? Wylęgarnia talentów, czy raczej bezguścia?

Seweryn_Krajewski: Śledzę losy młodych wokalistów. Szukam w nich kogoś, kto mógłby kontynuować to, co ja robię.
Seweryn_Krajewski: A ja ograniczyłbym się tylko do pisania.

ewka1: Dzień Dobry!!!! Jak się pracowało z Urszulą?? w piosence BAW MNIE? Czy podoba się panu osobiście film O KAROL!?

Seweryn_Krajewski: To było w ubiegłym tysiącleciu. A dziś jest płyta "Jestem".
Seweryn_Krajewski: Z Urszulą współpracowało się bardzo miło.

modo: Czy jest Pan wierny staremu sprzętowi, czy może jakieś nowinki techniczne typu podwójny gryf?

Seweryn_Krajewski: Coś innego gitara, a coś innego sprzęt studyjny, czyli ten który służy do nagrań muzycznych.

agnesh: Skąd tyle spokoju, zrównoważenia i romantyzmu u pana w tak skomplikowanej rzeczywistości?

Seweryn_Krajewski: Może dlatego, ze nie mieszkam w wielkim mieście. Może dlatego, że takich spokojnych mam znajomych.

Mane: Witam! Z kim chciałby Pan współpracować w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę młode talenty?

Seweryn_Krajewski: Dzisiaj nie mogę jeszcze na to odpowiedzieć. Ale jest paru amerykański wykonawców, z którymi chciałbym nawiązać współpracę. Konkretnie odpowiem, jak się z nimi porozumiem.

Żabka1: Jakie ma Pan zainteresowania poza muzyką???

Seweryn_Krajewski: Po parunastu godzinach nagrania w studio, co jest zajęciem fantastycznym, ale i też męczącym, nie ma ochoty na inne zainteresowania, którym mógłbym się bez reszty poświęcić.

Monika_34: Panie Sewerynie, napisałam słowa pięknej moim zdaniem ballady o życiu, miłości, oddaniu. Czy to wielka abstrakcja mieć nadzieję, że ktoś taki jak pan zaśpiewa kiedyś to coś?
Janusz: Panie Sewerynie, czy nie myśli Pan o utworzeniu swojej witryny internetowej? Dzisiejszy i poprzedni czat świadczą o potrzebie takiego przedsięwzięcia.

Seweryn_Krajewski: Proszę przesłać na adres SonyMusic, chętnie pochylę się nad pani poezją.
Seweryn_Krajewski: Jest taka witryna, http://www.sewerynkrajewski.pl i ciągle się rozbudowuje. Zapraszam.

shivaree: Czy ustalona jest już trasa koncertowa, jakie miasta pan odwiedzi?

Seweryn_Krajewski: Jeszcze nie do końca. Jesteśmy w trakcie jej organizacji.

Daro1: Czy Seweryn Krajewski interesuje się piłką nożną. Jaki pan stawia wynik Polska-Szwecja.

Seweryn_Krajewski: Bardzo się interesuję piłką nożną. Oby Chorzów okazał się szczęśliwym stadionem.
Seweryn_Krajewski: Dziękuję Wszystkim czatującym ze mną. Nie spodziewałem się, że o tej porze dnia tacy się znajdą.
Аватара пользователя
vagabondo
Сообщения: 563
Зарегистрирован: 29 ноя 2020, 18:15
Откуда:
Благодарил (а): 12 раз
Поблагодарили: 4605 раз

Seweryn Krajewski

Сообщение: # 36951Сообщение vagabondo »

Его называют непревзойденным мелодистом, Великим Романтиком эры биг-бита. Даже его имя звучит романтично: Северин Краевский... Наверно, оно хорошо подошло бы какому-нибудь исследователю-полярнику или, скажем, поэту, воспевающему суровое величие Севера, или певцу одухотворенной красоты Балтики. Для миллионов поляков Северин Краевский- символ польской эстрады. Но когда его называют легендой, он возражает: Я ещё не произнёс последнего слова и не нуждаюсь в дифирамбах.- Северин - гений, - сказала о нем Марыля Родович. - Это незаурядная личность, у него нет последователей. Он - великий композитор... хотя когда ему говорят об этом, он отвечает: Я всего лишь тот, кто сочиняет мелодии. Композиторы - это Штраус и Бетховен...

Полностью очерк А.С. Петрова о Czerwone Gitary и Северине Краевском здесь: http://world.lib.ru/p/petrow_a_s/krajewski.shtml
Спасибо Andrej L за ссылку. :cool:
Ответить

Вернуться в «Polska»